• Autoklaaside tähistused

    Kõikidel autoklaasidel on markeering, mida saab kasutada tootja ja muude detailide tuvastamiseks. Klaasi täpne tempel ja sisu varieerub sõltuvalt tootjast ja klaasi eripärast.

Autoklaasi markeering


Euroopa turu jaoks eksisteerivad kaks sõidukite homologeerimise süsteemi:

  1. Euroopa Liidu (EL) direktiivid. See võimaldab tootjatel kinnitada sõidukitüübi ühes liikmesriigis ja seejärel võimaldab turustada sõidukit kõigis teistes liikmesriikides ilma täiendavate katsetusteta.
  1. ÜRO Euroopa Majanduskomisjon (UN ECE) eeskirjad. ECE on ÜRO organisatsiooniline osa. Liikmed on nii ELi liikmesriigid kui ka paljud teised nagu näiteks Jaapan, Lõuna-Aafrika, Venemaa, Valgevene, Türgi. Seega katsetamine vastavalt ECE eeskirjadele avab värava ülemaailmsetele turgudele laialdasema heakskiidetud komponentide aktsepteerimise tõttu.

 

Kõikidel autoklaasidel on tempel, mida saab kasutada tootja ja muude detailide tuvastamiseks. Klaasi täpne tempel ja sisu varieerub sõltuvalt tootjast ja klaasi eripärast.

Näiteks AGC:

AGC AUTOMOTIVE: tootja bränd

II : toote tüüp – tavaline mitmekihiline lamineeritud tuuleklaas.

(I: karastatud tuuleklaas; III: eelnevalt töödeldud lamineeritud klaas, mille puhul on vähemalt üks klaasleht läbinud spetsiaalse töötluse, et suurendada selle tugevust; IV: plastklaas; V: muu, mitte tuuleklaas valgusläbipaistvusega alla 70%; VI: topeltklaas, valgusläbipaistvusega alla 70%; VII: sõidukitele, mis oma konstruktsiooni tõttu ei liigu üle 40 km/h; VIII: jäigast plastikust klaasid, mis painduvuskatses painduvad vähem kui 50 mm; IX: painduvast plastikust klaasid, mis painduvuskatses painduvad rohkem kui 50 mm; X: jäigast plastikust klaaspakett; XI: lamineeritud klaas, va tuuleklaasid)

E8 43R-003635: Euroopa standard ECE heaks kiidetud Tšehhis, tüübikinnitusnumber.

(teised maade tähistused: E1-Saksamaa, E2-Prantsusmaa, E3-Itaalia, E4-Holland, E5-Rootsi, E6-Belgia, E7-Hungari, E9-Hispaania, E10-Serbia ja Montenegro, E11-Suurbritannia, E12-Austria, E13-Luxemburg, E14-Šveits, E16-Norra, E17-Soome, E18-Taani, E19-Rumeenia, E20-Poola, E21-Portugal, E22-Venemaa, E23-Kreeka, E24-Iirimaa, E25-Horvaatia, E26-Sloveenia, E27-Slovakkia, E28-Valgevene, E29-Eesti, E31-Bosnia ja Herzegoviina, E32-Läti, E37-Türgi, E39-Aserbaidžaan, E40-Makedoonia, E42-EEC, E43-Jaapan, E45-Austraalia, E46-Ukraina, E47-Lõuna-Aafrika Vabariik, E48-Uus Meremaa, E49-Küpros, E51 Lõuna-Korea, E52-Malaisia, E53-Tai.)

DOT-24: Splintex Belge S.A. Gilly, Belgium. DOT ehk Department of Transportation näitab tootjat.

M203: Iga tootja jaoks ainulaadne number, mis identifitseerib valmistamistehnoloogiat, klaasikonstruktsiooni, tooni, paksust. Kaks esimest numbrit tähistavad klaasi paksust ja viimane number klaasi tooni: kirgas klaas – MXX0; roheline klaas – MXX1; pronks klaas – MXX2; sinine klaas – MXX3.

AS1: USA standard ehk AS-American Standard (ANSI-Z26.1) heaks kiidetud, lamineeritud tuuleklaasid ja ka külje-, tagaklaasid, valgusläbipaistvusega vähemalt 70%;

(A2: kõik toonitud klaasid valgusläbipaistvusega vähemalt 70%;  v.a. tuuleklaas; A3: mitte tuuleklaasid, valgusläbipaistvusega alla 70%)

LAMISAFE: klaasi bränd (Temperlite; Lamipane jne.)

8631: klaasi kuni 15 kohalise eurokood’i 4 esimest numbrit (8631 = Audi A4 2015 .. )

. . .  7: valmistamise kuupäev ehk aprill 2007.

(Puudub ühtne regulatsioon, seega ka kasutatakse erinevaid märgistusi. Kuna klaasitootjaid ei huvita lõpptarbija täpne informeerimine millal autoklaas on valmistatud siis ongi need märgistused ka raskesti loetavad. Mõned enamlevinumad variandid:

  1. Valmistamisaasta viimane number ning kuni 6 punkti enne ja pärast märgivad valmistamiskuud, näiteks oktoober 2015 = „ 15  . . . .
  2. 12 punkti mis tähistavad valmistamiskuud asuvad enne valmistamisaastat ehk „ .  7 “ on detsember 2007 või „ . . . . . . . . . . . .  7 “ on jaanuar 2017.
  3. kasutatakse ka valmistamisaasta kuvamist punktide peal, all vms.)

Piktogramm: Acoustic ehk akustiline klaas. Lisaks võib veel olla: Thermal Comfort; Electrochromic; UV filter; Heatable; Antireflective; Safety; Antenna; Security; Hydrophobic jne.